Na czym polega łączenie taśm tkaninowo-gumowych?
Taśmy tkaninowo-gumowe to jeden z rodzajów taśm przenośnikowych. Jak sama nazwa wskazuje, taśmy te wykorzystuje się do bliskiego transportu materiałów, głównie sypkich. Taśmy przenośnikowe znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach: przemyśle, rolnictwie, górnictwie, transporcie itd. Z biegiem lat ulegają one zużyciu i konieczna jest ich naprawa. Jak ona przebiega?
Sposoby łączenia taśm tkaninowo-gumowych
Gdy gumowa warstwa taśmy zużywa się, ściera lub zaczyna odstawać na obrzeżach, konieczna jest jej naprawa. Polega ona na usunięciu starej gumy i dołączenie do tkaniny nowej. Są na to trzy metody:
- łączenie mechaniczne taśm (przy użyciu łączników lub spinek),
- klejenie na gorąco,
- klejenie na zimno.
Najczęściej taśmy łączy się za pomocą kleju. Za najbardziej skuteczną uznaje się metodę „na gorąco”. Podczas klejenia na gorąco istotny jest nie tylko sam klej, ale też ciśnienie i wysoka temperatura, jaką wytwarzają specjalne płyty grzewcze. Łączenie taśm tkaninowo-gumowych metodą „na zimno” jest łatwiejsze. Wystarczy do tego specjalistyczny klej, którego nie trzeba jednak aktywować ciśnieniem czy temperaturą.
Dobór metody klejenia taśm tkaninowo-gumowych
Dobór samych taśm, jak i ich metody naprawy, zależny jest od wielu czynników. Są to przede wszystkim sposób pracy taśmy, rodzaj materiału, jaki ona transportuje, środowisko, w jakim pracuje, typ napędu, prędkość liniowa itd. Podczas naprawy potrzebne jest doświadczenie w doborze właściwego kleju. W tym przypadku uwzględnia się przede wszystkim specyfikację techniczną zarówno części z tkaniny, jak i z gumy. Łączenie „na zimno” można przeprowadzić nawet w dość trudnych warunkach, poza danym zakładem przemysłowym, rolnym itd.